TAY TÜYÜ KUMAŞ NEDİR ?

TAY TÜYÜ KUMAŞ NEDİR ?

- - -
Tekstil her geçen gün dahada ileri teknolojilerle daha konforlu dayanımlı estetik ve kullanımkolaylığı sağlayan bir o kadar da rekabetçi pazarda farklılıklar oluşturmayı hedefleyen bir sektör. Özellikle çocuklu ve geniş ailelerin kurtarıcısı olan, son yılların sık tercih edilen döşemelik kumaşlarından biri olan tay tüyü kumaşta bu rekabet ortamı ve beklentiler doğrultusunda gelişmiş bir üründür.

Tay tüyü kumaşlar

, su geçirmeyen ve leke tutmayan bir dokuya sahip ithal bir kumaş türüdür. Dokusu kadifemsi ve süet arasındadır .Tayların sahip olduğu kıl uzunluğuyla eş değer olarak üretilmektedir. Bu kumaşlar üretimi sırasında püskürtme yöntemiyle tüylerin geliş ve gidişlerinin yatay ve dikey olarak birleştirilmesi doğal tay tüyü sırtını andırır onun için isim de burdan gelmektedir. Kumaşın üretiminden kaynaklı, aralarında boşluklar bulunmaz, sık dokuma sayesinda sıvılar kumaşa işlemeden akar.

Tay tüyü kumaşlar, yıpranmalara ve yırtılmalara karşı ekstra dayanıklı ve sağlam olarak üretilir. Bunun yanı sıra tay tüyü kumaş terletmez, sağlıklıdır. Makine de 30 derecelerde yıkanabilir. Sağlamlığı ve kolay temizlenmesi tay tüyü kumaşın daha çok tercih edilmesinin sebeplerindendir.
Diğer bir özelliği ise , gün ışığında veya ampul ışığında tay tüyü kumaşın renkleri farklı gözükür.
Bu özelliklerinden dolayı döşemelerde en çok tercih edilen kumaş türüdür.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ