Yün nedir? Nasıl Elde Edilir ?

Yün nedir

Yün nedir? Nasıl Elde Edilir ?

Doğal Yün;

Koyun, Keçi gibi hayvanlardan elde edilir. Yumuşacıktır ve kire karşı dayanıklıdır, statiktir bir ürün ve kolay yırtılmaz. Yün, soğuğa ve de sıcağa karşı korunma sağlar. Bizler yünü dayanıklı ve uzun süre kullanılabilecek halılar, kilimler; ceket, kazak ve eldiven gibi sıcak tutmaya yönelik kıyafetler yapmakta kullanırız.

Yün, farklı farklı kalitelere sahiptir. Yün, hava alabilen , Nemi emebien ve buharlaştıran bir yapıya sahiptir.

Yünden dokuma

ve örme için iki çeşit yün elde edilir. Yünler değişik boylarda karmaşık şekilde bulunan ipliklerden elde edilir. İplik olusturmak için halk dili ile eğirme yapılır. Yünlü kumaşlar, yün iplikleri bir araya getirip tarayarak elde edilir.

Birçok ülkede koyun yetiştiriciliği ile yün elde edilir. Bu konuda önde gelen dört ülke vardır: Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Arjantin. Bu ülkeler ürettikleri yünün yarısından fazlasını Kuzey yarım küredeki ülkelere ihraç ederler.Sebebi kuzey yarım krenin soğuk iklime sahip olmasıdır.

Yünün Elde Edilişi;

1- Yün, koyun veya keçilerden özel makaslar yardımıyla kırpılır.
2- Elde edilen yünler yıkanır ve taraklanır.
3- Taraklanan yünler eğirmelerde kullanılacağı kumaş ve örgüler için değişik şekillerde ipliğe dönüştürülür.
4- İplikler çile haline getirilir.
5- Çile haline gelen iplikler boyamaya girer.
6- Orjinalinde kök boya kullanılır ve 400 sanigrat derecede boyama yapılır ki bu boyanın kalıcılığında etkilidir.
Günümüzde kök boyalar 200 santigrad derecelerde boyandığı için boya kayıpları fazla olabilmektedir.
Yün:
Halı üretiminde bilinen en nitelikli ipliktir yün, halı elyaflarının karşılaştırılmasında standart oluşturmaktadır. Oldukça iyi aşınma direncine sahip yün bu nedenle dayanıklıdır ve ayrıca çok esnektir.Yanmaya da yüksek direnç gösteren bir elyaf olan yün, statik bir enerji üretmemektedir. Yünün “leke koruma” konusundaki performansı polyamidde olduğu gibi yüksek performans gösterir.

Bir cevap yazın

SİPARİŞ