Giysilerdeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerdeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerdeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep:


Mürekkep çeşitli renklendirici ya da boyalar kullanılarak üretilmiş akışkan bir maddedir. Fırça ya da kalem yardımıyla bir yüzeyi boyamak ya da yazı yazmak için kullanılır. Genellikle demir, sülfat ve az miktarda asit karışımından oluşan açık mavi veya siyah bir çözelti olan mürekkep, bu haliyle soluk göründüğünden içine toz halinde anilin esaslı boya katılmaktadır.
Mürekkeplerin ilk örnekleri günümüzden 4.500 yıl öncesinde Çin’de icat edildiği sanılan siyah renkli yazı mürekkepleridir. Bu mürekkepler için çeşitli maddeler ile birlikte yakılmasıyla elde edilirdi. İlk mürekkep fabrikasını 1818 yılında Fransız matbaacısı Pierre Lorilleux kurdu.

Giysilerdeki Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi ya dolmakalem doldururken , veya resim-yazı- hat çalışırken oluşabilen ve zor lekeler gurubundadır. Keskin kenarlı lekeler oluşturur. Çıkarma esnasında yayılma söz konusu olabilir. Bunun için mürekkep lekesinin çıkarılmasında profesyonel yardım almakta fayda vardır.
Ama riskleri göze alıyorum diyorsanız? Aşağıdaki yazımızı okuyarak işleme başlayabilirsiiniz.

Giysilerdeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi çıkarma esnasında asla suya daldırma , sıcak su kullanımı v.s yapmayınız.Genel anlamda sıcak, lekelerin sabitlenmesine etkendir bazı lekeler hariç.
Lekeye müdahale zamanında, mürekkebin kurumuş veya ıslak olması sonuçta etkilidir. O yüzden mürekkep kurumadan yapılan işlemler daha iyi sonuçlar verecektir.
Mürekkepli alanın altına birkaç kat havlu kağıt koyun.Lekeli kısmın üzerine az nemli (ıslak mendil gibi) havlu kağıt onun üzerinede iki üç kat kuru havlu kağıt koyup tamponlama yapınız. Bu işlemi leke eser bırakana kadar yapınız.Son aşamada aynı işlemi nemli havlu yerine deterjanla nemlendirilmiş havlu koyarak tatbik ediniz.Daha sonra ürünü makinede yıkayınız.

Kimyasal Uygulama:

Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp, şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir.

Buradaki işlemlerden sonuç alamadığınızda veya lekeler zorlu olduğunu düşünüyorsanız AYBA Temizlik ve Halı Yıkama’dan Halı YıkamaKoltuk Yıkama ve Stor Perde Yıkama konusunda uygulamalı yardım talep edebilirsiniz.
Sipariş İçin : 0224 224 8571

UYARI: Burada verilen leke çıkarma yöntemleri bilgi amaçlıdır. Bu işlemleri uygularken ürünlerinizin yıkama ve temizleme talimatlarını mutlaka inceleyiniz. Oluşabilecek olumsuzluklardan AYBA Temizlik ve Halı Yıkama sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ