Giysilerdeki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerdeki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerdeki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Sakız Nedir?

Sakız, çiklet ya da ciklet, çiğnemek için tabletler veya kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli veya şekersiz ürün. Çiklet sözcüğü Türkçe’ye Cadbury Adams firmasının ürettiği Chicklets marka sakızlardan dolayı yerleşmiştir.
Eski Yunanların ve Kızıldereliler’in ağaçlardan elde ettikleri sakızları baharatlayarak çiğnedikleri bilinir.
Manilkara zapota adlı ağaçtan elde edilen lateks kimyasal yollarla temizlenir. Temizlenen lateks maddesine şeker, nişasta ve koku verici maddeler konularak modern usüllerle sakız yapılır. Fiyatının çok ucuz oluşu bilhassa çocukların fazla kullanmasina sebep olur.
Dişlerin sağlıklı kalması için şekersız sakız çiğnenmesi önerilir. Günümüzde sakızların büyük çoğunluğu xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler ile tadlandırılır. Xylitol’un diş çürüklerini önlediği düşünülmektedir. Sigarayı birakmak isteyen kişilere özel nikotin içeren çikletler de piyasaya sunulmuştur.

Giysilerdeki Sakız Lekesi ?

Sakız genelde sıcak ahvalarda ve çok sıcak ortamlarda sorun yaratabilen maddedir. Sıcakta erir ve her değdiği yere yapışır yayılır.

Giysilerdeki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız yumuşaksa hemen buzla kompres yapın sakızı dondurun. Amaç sakızın ip liflerine tamamen tutunmasını engellemek. Donmuş sakızı ağip büğerek kumaştan ayırın .Fazlalıkları alınmış sakızın geri kalanı orta sert bir fırça ile fırçalanır. Sonra kumaş bir kase üstüne gerilir sakızlı bölgeye kaynar su dökülür (kumaşın hassas olup olmamasına göre)

Kimyasal Uygulama:

Sakızı bir bıçakla aldıktan sonra perkloretilen ile tampon yapınız.

Buradaki işlemlerden sonuç alamadığınızda veya lekeler zorlu olduğunu düşünüyorsanız AYBA Temizlik ve Halı Yıkama’dan Halı YıkamaKoltuk Yıkama ve Stor Perde Yıkama konusunda uygulamalı yardım talep edebilirsiniz.
Sipariş İçin : 0224 224 8571

UYARI: Burada verilen leke çıkarma yöntemleri bilgi amaçlıdır. Bu işlemleri uygularken ürünlerinizin yıkama ve temizleme talimatlarını mutlaka inceleyiniz. Oluşabilecek olumsuzluklardan AYBA Temizlik ve Halı Yıkama sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ