Halı Temizliğinin Püf Noktası

Halı Temizliğinin Püf Noktası

 Evet her an halılarımızı halı temizleme firmasına gönderemeyebiliriz. Bunun yerine evde belirli düzen ve periyotta temizlik ve bakım işlemini kendimiz yaparız. Bu temizlikleri yaparken bazı noktalara dikkat edebilirsek hem temiz ve bakımlı bir halımız olur, hemde yıkama esnasında çözülemeyecek problemlerin önüne geçmiş oluruz.
Halı temizliği ve bakımında en önemli nokta süpürülme aşamasıdır. Elektrikli süpürge bir çok tozun, partikülün, bakterinin, sıvının halıdan uzaklaştırılmasında en fazla yardım aldığımız araçtır. Onun için süpürge seçimi birinci derece de önem arz etmektedir. Süpürgenin sulu sistem bir süpürge olması tozların makineden tekrar çıkmasını engelleyecek tıkanık bir toz torbası , filtre sorununu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bu süpürgenin bir merdane sistemine sahip olması halının iplik aralarınında derinlemesine temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede halı çırpma zahmetinden de kurtulmuş olacaksınız. Merdanelerin bir diğer avantajı ise halılarda derinlemesine toz alımı yapabildikleri için halılarda iplik kopmalarını engellemesidir. Süpürme işleminde sulu sistem bir makinenin kullanılması ve merdane sisteminin olması tercih edilmeli. Bu işlemi ucuz yollu yapabilmek için büyük tutaçlı gırgırlar kullanılabilir.

Niçin Gerekli ?

Halılar iplik aralarında toz zerreciklerini saklarlar. Bu zerrecikler keskin yüzeyli küçük parçalardır. Halı üzerine basıldıkça bu keskin yüzeyler iplikleri kesmekte ve her süpürme aşamasında süpürgenizden tomarla iplik parçası hav çıkarmaktasınız. Bunlardan kurtulmanın en pratik yolu halı temizliğinde gırgır veya merdaneli ve sulu sistem bir süpürge kullanmanızdır.

Halı Silme İşlemi

Halılarınız belirli dönemlerde istenmeyen lekelenmelere mesela ; çay, kahve, kola v.b. lekelere maruz kalacaktır. Böyle durumlarda halıda ki lekeleri çıkarmak için silme işlemleri yaparız. Bazende belirli özel günler için halılarda silme işlemleri yaparız. Halılardaki leke problemleri için halıdan leke çıkarma yöntemleri kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yapılan bu silme işlemlerinde halının sadece ipliklerinin ıslanmasına özen gösterilmelidir. Deterjan atığı bırakılmamalı ve çok fazla müdahalede bulunarak halının dokusuna zarar verilmemelidir. Silme işleminde kullanılacak maddenin halının rengine zarar verip vermediği halının görünmeyecek bir bölgesinde uygulanarak test edilmelidir.

Halının ev İçerisinde kullanırken belirli dönemlerde halının yönünün değiştirilmesi halının aldığı ışıktan dolayı solmasını engelleyecek ve oluşabilecek renk farlılıklarını ortadan kaldıracaktır.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ