Antika Halı ve Modern Halılar

Antika Halılar ve Modern Halılar

Antika Halı ve Modern Halılar

Antika halılar, modern halılar ayırımı yapılırken tanımlara değinmekte yarar var sanırım.

Antika Halı :

Kimyasal boya içermeyen, ipliğinde Yün veya İpek kullanılmış genelde tarih olarak (1920) öncesi kabul gören halı türleridir. Bu halılar kara düzen tezgahlarda üretilirlerdi.

Antika halıların desenleri:

Antika halıların desenlerinin bölgesel, kültürel, ananevi, mistik, tarihi motifler işlenerek üretilmiş olduklarını görmekteyiz.

Antika Halılarda Kullanılan İplikler:

Antika halılarda kullanılan iplikler “kök boya” adı verilen boyalarla (bunlar; köklerden, dallardan, yapraklardan, taşlardan üretilerek elde edilirler) boyanırlar. Bu boyaları sabitlemek için yüksek derecelerde kaynatılır. Bu boyaların özelliği güneş gördükçe renklerinin dahada canlanmasıdır.

Modern Halılar :

Modern halılar ; desen, kullanılan iplik, üretim şekli bakımından daha farklı bir yapıya sahiptir. Modern halılarda genellikle kimyasal içerikli boyalar kullanılırken kullanılan iplik çeşidi de çok farklı özelliklerde olabilmektedir. Bunlardan bazıları; Polyester, Akrilik, Pamuk, Yün türevi ipliklerdir. Bu ipliklerin boyaması antika halılara göre daha düşük sıcaklıklarda sabitlenmektedir. Çok renk çeşidine sahiptir. Desen konusunda özgür çalışma ortamı mevcuttur. Ticari kaygılarla yüksek miktarlarda üretilmesi ve çeşitliliğin artması sonucu ürünlerin kullanım ömürleri antika halılara oranla çok kısadır.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ