Halımda Oluşan Sararma ve Lekeler Geçer Mi?

Soru :Halımda Oluşan Sararma ve Lekeler Geçer Mi?

   Evimde halılarımı kendim yıkamaya karar verdim. Sabahtan akşama kadar uğraştık. Halıları süzdürüp astıktan bir süre sonra halılarımda sarartılar meydana gelmeye başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. Akşama kadar uğraştığıma mı yanayım, çektiğin soğuğa mı, harcadığım deterjanla suya mı? Bu lekeler çıkar mı?
Cevap : Bazen hanımlar halılarını evlerde kendileri yıkamak isterler. Bunun sebebi, ekonomik olabileceği gibi keyiften de olabilir. Evde yıkamalarda kullanılan kimyasalın da etkisi ile sıkılamayarak süzdürülmeye bırakılan halılar bir süre sonra duvarlardan veya benzeri yerlerde asılarak kurumaya bırakılmakta ve tam sıkılmamış olan halının orta tarafındaki su yavaş yavaş kenarlara doğru sürüklenerek kenarlardan da yere akmaktadır.
   Halılar sıkılamadığı için ilmek arasında ki kirli su da doğal olarak halıda kalmış oluyor. İşte bu kalan kiri gevşetmiş su kenarlarda bazende halının ortasında sarı leke olarak karşınıza çıkıyor. Böyle olunca da tüm çabanız ve emeğiniz çektiğiniz yorgunluk boşa gitmiş oluyor. Akabinde profesyonel yardım için halı yıkama firmaları ile çalışılıyor.
Şimdi yukarıda anlattığım sebepten dolayı bir sararma yaşandı ise bu sararma lekesi Bursa’nın en kaliteli ve profesyonel halı yıkaması Ayba tarafından rahatlıkla çıkarılmaktadır.
Halıda ki diğer lekelere gelince…. Halıdaki lekelerin nevi çok önemli. Yani leke ne lekesi? leke üzerine herhangi bir leke çıkarıcı sürüldü mü? leke ne kadar süredir orada? lekeli halının kullanıldığı oda güneş görüyor mu? Bu soruların hepsinin cevabına göre sonuçlarda farklı farklı olacaktır. Fakat genellikle makine halılarında belirgin bir problem yaşanmamaktadır. El dokuma halıların yeni üretilenlerinde ise ne yazık ki leke çıkmama problemleri yaşanmaktadır. Özellikle NEPAL halılarda bu problemler yaşanmaktadır. Müşterilerimize de özellikle tavsiye ederiz ki bu halı türlerinden sakın almayınız. Nepal Halı Resmi 

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ