Jaluzi Perde

Jaluzi Perde

 Jaluzi perdeler çoğunlukla plastik ürünlerde üretilen perde türleridir. Fakat apreli kumaştan üretilenleri, ahşaptan üretilenleri de mevcuttur. Bu perde türlerinde diğer perdelerde olduğu gibi renk çeşitliliği çok fazladır. Genellikle yoğun olarak ofis alanlarında şirketlerde kullanımının yaygın olduğunu görmekteyiz.
 Jaluzi perdeler çalışma prensibine göre iki grupta toplamak mümkündür.

Dikey Açılıp Kapanan Jaluzi Perdeler

Bu tür jaluzi perdeler belirli bir düzende iplerin yardımı ile birbirlerine tutturularak bu ipin yukarıdaki bir mekanizmaya bağlanması yolu ile çalışmaktadırlar. Perdeyi yukarı aşağı çekebilmek için mekanizmaya bağlı ipi çekmeniz yeterli. İpin yukarıdaki mekanizma içerisindeki küçük dişli parçayı sıkıştırması ile perde çekildiği yerde kalır. Tekrar indirmek istediğinizde ipi hafif çekip dişlinin serbest kalmasını sağladıktan sonra perde aşağı doğru inmeye başlayacaktır. Bu perdenin diğer çalışma şeklide perdeyi yukarı aşağı yapmadan plastiklerini çevirerek ışık geçirgen hal almasını sağlamaktır. Perdenin üstteki aparatına bağlı plastik bir çubuk sayesinde perdenin plastik parçalarının aşağı yukarı açılı hareket etmesini sağlaya bilmekteyiz.

Yatay Açılıp Kapanan Jaluzi Perdeler

Yatay çalışma düzeninde olan jaluzi perdeler ise mekanizma sistemi olarak dikeylerden biraz farklıdır. Burada perdenin sağa sola gitmesi için kızak vardır. Perde bu kızak yatağında sağa sola doğru hareket yapmaktadır. Fakat dikeylerde olduğu gibi parçaları toplu halde açısal olarak ta çevirmek mümkündür. Bu çevirme işleminde kullanılan sisten dikey perdede kinde olduğu gibidir. Farklı şekilde mesela iplerin çekilmesi ile de çalışan sistemleri mevcuttur.

Jaluzi Perdelerin Temizlik Sorunu

Jaluzi perdeler diğer perdeler gibi kolay sökülüp yıkama işlemi yapılamaz. Ofis ortamlarında yoğunlukla kullanıldığı için de tozlanma kaçınılmazdır. Bu yüzden bu perde türlerinin yıkama işleminde profesyonel yardım almakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ