Giysideki Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysideki Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcı Nedir?

Siyanoakrilat veya Türkçedeki yaygın adıyla Japon yapıştırıcı; tek bileşenli, çözücü (solvent) içermeyen, çabuk kuruyan (2-50 saniye), ısı direnci yüksek olan, az bir miktarla yapışma sağlayan, çok küçük boşluklara bile nüfuz eden bir yapıştırıcı. Siyanoakrilat, endüstriyel kullanımda genellikle CA olarak kısaltılır.
Kullanım yerleri farklılık gösterir. Gözenekli ve gözenekli olmayan yüzeylerin yapıştırılmasında, plastik (PVC, ABS, polistren, polistrol) , ahşap, metal, çini, porselen, seramik, deri, kauçuk, mantar, mukavva vs. malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilir.
Leke çıkarmada genel mantık lekenin olan bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Leke hangi tür yüzeyde olursa olsun birinci hedef leke yapan maddenin yoğunluğunun uzaklaştırılması, emdirilmesi, vakum yapılması v.s. Akabinde lekeyi oluşturan maddenin seyreltilmesi ve akabinde lekenin çıkarılma aşamasıdır.
Lekenin çıkarılma aşaması oluştuğu yüzeyin çeşidine göre değişmektedir. Yani fayans bir yüzeydeki çay lekesi ile pamuk bir kumaş üzerindeki çay lekesinin çıkarma şekli farklı olacaktır.
Fakat genel kural ve mantık lekenin kabasının alınması, seyreltilmesi ve çözülmesi aşamaları hepsinde geçerlidir. Bu açıdan bakınca lekenin çıkarılması yöntemleri denince en son maddedeki lekeyi çözme ile ilgili yöntemlerden bahsedilmektedir.Lekeyi oluşturan maddeye , lekenin olduğu yüzeye, lekenin yoğunluğuna, lekenin ne kadar zaman önce oluştuğuna, ve lekenin meydana geldiği bölgedeki kimyasal tepkimesinin yüzeyin temel kimyasını bozup bozmadığına göre tabii ki farklı farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bizim burada önerdiğimiz yöntemler evde leke olan yüzeye zarar vermeden amatör olarak yapılabilecek basit uygulamalardır. Tecrübeniz olmayan kimyasallarla işlem yapmamanızı tavsiye ederiz. İleri aşamalarda profesyonel yardım almanız hem sağlığınız hemde ürününüzün deforme olmaması açısından daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Giysideki Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı lekesi ne yazık ki çıkmaz hatta olduğu yeri yakar fakat yinede bazı yöntemler denenebilir.

Beyaz, üstünde desen bulunmayan bir kağıt mendili veya temiz bir bezi, aseton esaslı oje çıkarıcı ile nemlendirin. (Muhtemelen aseton bulunmayan oje çıkarıcı daha güvenlidir, fakat etkisi daha düşüktür.)
Yapıştırıcı bulunan kumaşın iç bölümünde kalan ufak bir dikiş yerinde veya küçük göze görünmeyen bir noktada aseton içeren oje çıkarıcıyı deneyerek kumaşın dokusuna zararda bulunmadığına ve kumaşta renk değişimi olmadığına emin olun.
Oje çıkarıcıyı emdirdiğiniz kağıt mendil veya bez yardımıyla yapıştırıcı olan bölgeyi ovmadan bastırarak kompres yapın.
Kağıt mendili 2-3 dakika japon yapıştırıcısının üzerinde bekletin.
Plastik bir kazıcı alet veya küt ağızlı bir bıçak kullanarak gevşemiş olması gereken yapıştırıcıyı dikkatlice düzgün bir şekilde kazıyın.
Eğer yapıştırıcı kumaşın arka bölümüne kadar geçerse, bu işlemi lekenin iki tarafında birkaç kere tekrarlamak durumunda bulunabilirsiniz.

Kimyasal Leke Çıkarma Yöntemi

Aseton esaslı oje çıkarıcıyı emdirmiş olduğunuz kağıt mendili veya bezle, yapıştırıcı bulunan noktayı bastırarak temizleyin.
Yapıştırıcı pul pul dökülünceye kadar diş fırçası kullanarak tedbirli bir şekilde ovun.
Silme ve ovalama işlemlerini birkaç kere tekrarladıktan sonra, eğer yapıştırıcı çıkmazsa yapıştırıcı olan alanı çok ince bir zımparayla yavaşça zımparalayın. Çok dikkat etmeye gayret gösterin, aksi taktirde kumaşa zarar verebilirsiniz veya kumaşı delerek yırtabilirsiniz.
Doğrudan doğruya yapıştırıcının kalıntısı bulunduğu alana birkaç damla sıvı çamaşır deterjanı dökün, baş ve işaret parmaklarınızla bölgede ki japon yapıştırıcısı olan bölümü ovun.
Kumaşta, halıda veya koltukta uygulamada bulunduğunuz bölgeyi dikkatlice durulayın.
Kuruduktan sonra yapıştırıcının kalıbı kalmadığını kontrol edin.
Buradaki işlemlerden sonuç alamadığınızda veya lekeler zorlu olduğunu düşünüyorsanız AYBA Temizlik ve Halı Yıkama’dan Halı Yıkama – Koltuk Yıkama ve Stor Perde Yıkama konusunda uygulamalı yardım talep edebilirsiniz.
Sipariş İçin : 0224 224 8571

UYARI: Burada verilen leke çıkarma yöntemleri bilgi amaçlıdır. Bu işlemleri uygularken ürünlerinizin yıkama ve temizleme talimatlarını mutlaka inceleyiniz. Oluşabilecek olumsuzluklardan AYBA Temizlik ve Halı Yıkama sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ