Halı Yıkama

Halı Yıkama

Halı Yıkama Ne Zaman Yapılmalı?

Evimizde, işyerimizde kullandığımız halılarımızın belirli zamanlarda yıkaması gerekmektedir. Çünkü sürekli süpürmek bir süre sonra işe yaramamaya başlayacaktır. İllaki yıkamaya ihtiyaç duyacaksınız. Takribi 15-20 yıl öncesine kadar, halı yıkama işleri; evin hanımları tarafından ya terasta, ya, bodrumda, ya bahçede veya sokakta yapılmakta idi. Özellikle ilkbahar temizlikleri sırasında mahalle aralarında bir sürü sokağı köpüğe bulanmış veya sokağa teraslardan borular aracılığı ile akan halıların yıkama suyunu görebilirdiniz. Litrelerce heba edilen su bir yana, çıplak ayakla halı yıkamaya çalışan bayanların yıkama sonrası o halıları ıslak ıslak kaldırmaya çalışmaları, akabinde binanın yüksek yerine taşıyarak asmaları gerçekten zahmetli, meşakkatli bir işti. İnanın! kadın hastalıklarının bir çoğunu inceleyin, temelinde ayaklardan soğuk alarak üşütmenin etken olduğunu, bilhassa bel ağrılarının sebebinin ise ; o ıslak ve ağır halıları kaldırmak olduğunu anlayacaksınız. Tam da bu dönemlerde temizlik hizmetlerinde kullandığımız cila makineleri ile sokak aralarında halı yıkamaya başladık. Daha sonralarda evin içerisinde de vakomattan destek alarak halı temizleme işine başladık. Talepler arttıkça sistem yavaş yavaş Halı yıkama tesisi ne geçmeye başladı. ve 16-17 yıl içerisinde sektörde gözle görülür gelişmeler oldu. Otomatik yıkama makineleri, çırpma makineleri, hav almalar, v.s v.s

Halıları Hangi Sıklıkta Yıkatmalıyız ?

Halıların kullanıldığı ortamdaki sirkülasyon bu zaman dilimini tabii ki etkileyecektir fakat en kötü şartlarda yılda bir yıkatmakta fayda vardır. Normal olan ise altı (6ay) ayda bir yıkatmaktır.

Halıların Yıkatılması Ne Fayda Sağlar?

-Halılarınızın yıkanması ile birlikte içindeki tozlardan kurtulmuş olacak buda size halınızın sürekli iplik koparmamasını sağlayacaktır. Bu bağlamda halınızın kellenmesini engellemiş olacaksınız. Halıların yıkanması ile birlikte halınız nefes alacak ve küflenme olayını ortadan kaldırmış olacaksınız. -Halıların yıkanması ile birlikte halı, kirlerinden arındığı için; ipliğe zarar verebilecek maddelerden arındırılmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

SİPARİŞ