Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları
Domatesin Faydaları Nelerdir

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates Faydaları
Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayarak vücudu arındırır. Bu sayede birçok organ zararlı maddelerden arınmış olur.
İçinde bulunan karoten maddesi yaşlanmayı geciktirici bir etkiye de sahiptir. Bu sebzeyi yiyen kişilerde yaşlanmanın geciktiği görülmüştür. Yaşlandırmayı geciktirmesi de domates faydaları arasındadır. Damar sertliğini de gidermeye yardım eder.
Kan basıncı yani tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Gribi de önleyen bu şifalı bitkinin özellikle kış aylarında hormonsuz olarak yetiştirilenleri tercih edilerek tüketilmelidir. Vücutta eksik halde bulunan likopen, karoten ve karoten bileşikleri bu bitkiden karşılanır. Böylece grip, nezle gibi hastalıklara sebep olan bakterilerin faaliyetleri azaltılabilir.
Güneşin zararlı UV (ultraviyole) ışınlarına karşı da savaşan bir sebze olan domates, yaz aylarında yendiği zaman zararlı ışınlara karşı çok faydalıdır. Güneş ışınlarına alerjisi olan, güneş ışınlarından çabuk etkilenen insanların yaz aylarında bu bitkiyi yemesinde yarar vardır.
Domates faydaları arasında, kolesterolü düşürücü etkisi de sayılabilir. Kolesterol oranı yüksek olan insanların günde bir adet yemesi önerilir. Ayrıca kalp rahatsızlıklarını önleyici etkisi vardır. Kalp rahatsızlıklarına karşı da yenmesi önerilir. Tüketimi kalp krizi riskini azaltır.Lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiği zaman cilde tazelik ve ferahlık verir, cildi güzelleştirir. Sindirim sistemine fayda sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Kabızlık sorununu gidererek mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.
Nasırlar için 1 adet domates ortadan kesilir. Ayakta bulunan nasırın üzerine, bu şifalı bitkinin çekirdekli kısmı gelecek şekilde yerleştirilir. Sargı bezi ile sarılır ve sabaha kadar o şekilde bekletilir. Sabah, yumuşamış olan ölü deri, canlı dokuyu zedelemeden dikkatlice alınır. Böylece ayaktaki nasırlı kısım temizlenmiş olur.
Diğer bir faydası ise kansere karşı olan etkisidir. İçinde bulunan likopen maddesi kansere karşı savaşmada etkilidir. Özellikle prostat kanserine karşı etkili olduğu düşünülen likopen diğer kanser türlerinin de etkisini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca likopenin göz hastalıkları ve nörolojik (sinirsel) rahatsızlıklara karşı da faydalı olduğu belirtilmiştir.
Hiçbir şeye yaramasa dahi harika bir tadı var. Salçası mükemmel, Turşusuna bayılırım.

Bir cevap yazın

SİPARİŞ