Polyamid ve Polyester İplik Genel Özellikleri

Polyamid ve Polyester İplik Genel Özellikleri

polyamid

polyester

Polyamid:

En popüler iplik çeşidi olan Polyamid, yıpranmaya karşı dayanıklıdır, esnektir, mobilyanın ağırlığına ve hareketine dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzeme olmuştur. Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması sebebiyle az ya da yoğun trafiğe sahiptir, her türlü kullanım alanı için de uygundur.

Tüm poliamid çeşitleri, nayln kimyasal tanımı altında anılır. Mekanik dayanımı çok ketum malzemedir.
Bünyesinde su ve nem tutma oranı oldukça yüksektir. Onun için boyutsal ölçekte değişime uğrar. Nem emilimi yüzünden anlık darbe ve titreşimlere karşı dayanımı vardır böylece dinamik gerilmeler, bünyede yok edilir.

Polyester:

Mükemmel renklere sahip olan bu iplik türü kolaylıkla temizlenebilir ve aynı zamanda su bazlı lekelere de karşı oldukça dirençli olmasına rağmen, tıpkı polipropilende olduğu gibi yağ bazlı lekelenmelere direnci polyamide göre daha fazla zayıftır. Polyester çok esnek olmayan bir elyaftır, ıslandığında sertliği bozulmaz. Polyesterin rutubeti emme oranı diğer elyaf çeşitlerine oranından daha azdır. Bu nedenle dış mekanlardaki halılarda gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Polyamid(naylon) ve polyester genelde aynı şartlar altında üretilir.Fakat aşınma direnci sıralamasında Polyester, Polyamidden daha zayıf konumdadır.Polyester çok fazla esnek olmayan bir elyaf türüdür,ıslandığı zaman sertliği bozulmaz.polyesterin rutubeti emme oranı diğer elyaf çeşitlerine oranla çok daha düşüktür.Mükemmel renk berraklığına sahip olan iplik türünden dolayı kolaylıkla temizlenir ve aynı zamanda su bazlı lekelere de fazlaca dirençlidir.

Polyamid ise yıpranmalara karşı dayanıklı ve esnektir.Leke ve kirleri gizleyen yapısı vardır.Sentetik elyaflar arasında polyamid , görünümünü en iyi şekilde koruyan ve leke tutmazlık konusunda en başarılı olan elyaftır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

SİPARİŞ